08.05.2024
pielęgnacja

Ceny szamponów renomowanych marek fryzjerskich są dużo wyższe niż tych dostępnych w drogeriach, to prawda. Wiemy, że jest to czynnik, który powstrzymuje sporą część klientów przed zakupem produktu profesjonalnego. Tylko czy na pewno jest to droższy zakup? Chciałoby się powiedzieć: to zależy. Dlatego, żeby to wyjaśnić i konstruktywnie odpowiedzieć na postawione pytanie, przeanalizowaliśmy dla Was składowe ostatecznej ceny takiego szamponu.

Badania i rozwój

Pierwszym kosztem związanym z opracowaniem nowego produktu są nakłady wyłożone na szeroko pojęte badania i rozwój. Kryć się pod tym mogą analizy koncepcyjne, badania laboratoryjne, testy kliniczne czy wszelkie udoskonalenia formuły już po wypuszczeniu produktu. Jest to koszt, który powstaje często na długo przed pojawieniem się kosmetyku na rynku. Im bardziej innowacyjny i skuteczny ma być produkt, tym bardziej złożone będą poszukiwania jego idealnej formuły. Firmy, które chcą, by stała za nimi jakość wydają na takie badania więcej, te prace są przeprowadzane w trybie ciągłym i wymagają zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów. Dlatego kupując szampon profesjonalny płacimy więcej, ale mamy pewność, że jego opracowanie jest poparte ogromną pracą w badaniach i testach.


Innowacyjne technologie

Jeśli w naszym szamponie zastosowano jakąś innowacyjną technologię produkcji bądź formuły, jak na przykład mikrokapsułkowanie składników aktywnych, jej zastosowanie jest prawdopodobnie droższe niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Jeśl więc chcemy cieszyć się z korzyści płynących z zastosowania takiej technologii to zawierający ją produkt będzie odpowiednio droższy.


Składniki wysokiej jakości

Jest to punkt, który właściwie mówi sam za siebie. Zastosowanie wysokiej jakości składników, które odpowiednio zadziałają na nasze włosy, ma zdecydowany wpływ na cenę kosmetyku. Poprzez wysoką jakość można rozumieć: składniki naturalne pochodzące ze sprawdzonych upraw, substancje zastępujące agresywne, stare rozwiązania, jak stosowanie SLS-ów czy silikonów, dobieranie składników tak, by działały na zasadzie synergii, ale także wybór zdrowszych wypełniaczy konsystencji czy składników odpowiedzialnych za barwę i zapach produktu. W szamponach profesjonalnych znajdziemy olejki czy źródła protein, które są dostosowane do funkcji danego produktu, nie będzie to najtańsza opcja, by tylko móc powiedzieć, że ten szampon zawiera te elementy. Tym samym stosowanie produktów o lepszym składzie będzie przekładało się na lepsze spełnienie potrzeb skóry głowy czy włosów. Taki szampon będzie bardziej skuteczny i będzie on czymś znacznie więcej niż tylko produktem do oczyszczania. Będzie on w sposób odczuwalny realizował funkcje nawilżające, pobudzające wzrost, regenerujące itp. Dzięki temu skóra głowy będzie zdrowsza, nie będzie się łuszczyć czy podrażniać, włosy będą w lepszej kondycji, nie będą przesuszone czy obciążone. W ten sposób stosując odpowiedni szampon możemy zaoszczędzić na kosmetykach pomocniczych ratujących stan włosa oraz nie musimy inwestować w kilka różnych szamponów, by móc się cieszyć kompleksową pielęgnacją. Unikamy dzięki temu systemu, na który naciąga popularny włosing, promujący kupowanie wielu produktów drogeryjnych producentów. Kolejną formą oszczędzania poprzez stosowanie jakościowych kosmetyków jest to, że włosy pozostają na dłużej zdrowe i ładnie utrzymują kolor więc nie wymagają częstego podcinania czy odświeżania koloru.

Skoncentrowanie produktu

Profesjonalne szampony do włosów są koncentratami. Mają bardzo duże stężenie składników, dzięki czemu wystarczy stosować niewielkie ilości produktu, który już na głowie rozcieńczamy z wodą, by osiągnąć zamierzony efekt. Powoduje to, że takiego produktu schodzi nam dużo mniej i jedno opakowanie wystarcza na dużo dłużej. Nasze klientki, które przestawiły się na profesjonalną pielęgnację mówią, że teraz jedna butelka szamponu od EVO czy Kevin Murphy wystarcza im na tyle, co 2-3 opakowania rozwodnionego szamponu z drogerii. Bo niestety, żeby szampon w drogerii mógł być sprzedawany tam w odpowiednio niskiej cenie, produkt musi być rozcieńczony lub sztucznie wypełniony, przez co trzeba go zużyć więcej a i tak nie dostarcza on zbyt wielu składników odżywczych. W ten sposób po przeliczeniu okazuje się, że produkty profesjonalne wcale nie są dużo droższe od tych z drogerii a nasze włosy są nam bardziej wdzięczne.

Dystrybucja pod kontrolą

Temat ten poruszaliśmy już kiedyś na naszym blogu w artykule dotyczącym udanych zakupów kosmetycznych. Mianowicie, kupując produkt profesjonalny, na przykład w salonie fryzjerskim, mamy pewność, że ten produkt nie stoi w magazynach latami i że jego właściwości nie przeminęły.

Ekologia produktu i produkcji

Marki profesjonalne bardzo poważnie podchodzą do kwestii wpływu ich produkcji na środowisko. Chcą by ich produkty po spłynięciu z wodą nie były toksyczne, korzystają ze zrównoważonych upraw składników naturalnych czy tworzą opakowania z recyklingu czy biodegradowalne. Często oznacza to jednak zwiększone koszty. Może nie wszystkie te aspekty mają bezpośredni wpływ na umycie naszych włosów, ale długofalowo takie działania będą korzystne dla każdego z nas. Jako świadomi konsumenci wiemy, że jak coś jest zbyt tanie, to pewnie jakimś innym, ukrytym i czasem dużo większym kosztem.

Czy teraz, dzięki takiej analizie, inaczej patrzysz na ceny szamponów profesjonalnych?