20.02.2024
moda

W ostatnich kilku sezonach w trendach w stylizacjach włosów królują inspiracje rodem z poprzednich dekad. Boczny przedziałek prosto z początku lat 2000, warstwowe strzyżenia z lat 70, zmysłowa fryzura na Jennifer Aniston w “Przyjaciołach”, mullet. W tym zestawie brakuje już właściwie tylko jednego. Ale czy na pewno brakuje? Zdecydowanie nie, bo oto z wielkim impetem weszła do salonów dawno niewidziana trwała ondulacja i zaczyna coraz bardziej się tam rozgaszczać.

Dlaczego trwała wraca?

Nadawanie włosom falowanej struktury wraca do łask z kilku powodów. Po pierwsze, dawno tego nie było i klienci szukający dla siebie nowych pomysłów wyczerpali większość dostępnych opcji i chcą sięgnąć po coś nowego. Szczególnie, że pojawia się grono klientów, którzy rezygnują z koloryzacji ale chcieliby zrobić coś ciekawego ze swoimi włosami. Po drugie, trwała to ułatwienie codziennej stylizacji oraz nadanie włosom objętości, na czym zależy wielu klientom. Dlatego pierwsze kroki do swojego powrotu trwała wykonała w stylizacjach męskich. Panowie szukając sposobu na uniesienie włosów i łatwe nadanie im kształtu napotkali w końcu permanentne loki i dali im szansę. Po trzecie, technika trwałej ondulacji ma się bardzo dobrze w Azji, przede wszystkim w Korei, której kultura rozprzestrzenia się po świecie a wraz z nią, trendy jakie tam znajdujemy. I choć trzeba przyznać, że efekty koreańskiej trwałej bardzo różnią się od tego co my pojmujemy przez ten zabieg, to przywróciła ona do świadomości ludzi ideę trwałej stylizacji włosów. W Azji za pomocą trwałej zazwyczaj nadaje się delikatne fale na bardzo dużych wałkach, co daje wrażenie włosów wywiniętych na szczotce albo zakręconych na dużej lokówce a w przypadku męskich fryzur na przykład jedynie unosi się włosy u nasady. Są to jednak efekty możliwe do osiągnięcia tylko przy użyciu bardzo mocnych środków, które spaliłyby europejskie włosy. Po czwarte, produkty do wykonywania zabiegu trwałej ondulacji przeszły swoją ewolucję i nie są już aż tak szkodliwe dla włosów jak miało to miejsce w latach 80 czy 90. Choć sama technologia wykonywania zabiegu jest wciąż taka sama, to udało się opracować delikatniejsze produkty, które mniej podrażniają skórę czy wysuszają włosy, dzięki czemu klienci patrzą na trwałą łaskawszym okiem.

Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?

Trwała zmiana struktury włosów to proces składający się z kilku etapów. Na początku należy upewnić się, że włosy są w wystarczająco dobrej kondycji na wykonanie zabiegu. Należy pamiętać, że rozjaśnienie włosów czy ich mocne wytrawienie koloryzacjami będzie przeciwwskazaniem do zrobienia trwałej. Jeśli włosy są odpowiednio zdrowe można przejść do wykonywania zabiegu, który rozpoczyna się od nawinięcia wilgotnych włosów na wałki. Od tego etapu bardzo mocno zależy końcowy efekt fryzury, dlatego bardzo ważne jest, żeby poinformować stylistę o tym jak lubisz nosić włosy na co dzień, w którą stronę je układasz, gdzie masz przedziałek czy jak je spinasz. To wpłynie na dobór samych wałków, które mają bardzo różne grubości oraz techniki ich nawijania. Od techniki zależy w którą stronę włosy będą się układać, gdzie będą się dzielić oraz jaki kształt będzie mieć sam lok. Dzięki trwałej można osiągnąć różne efekty skrętu, od sprężystego loka po delikatnie złamaną falę, więc ważne jest ustalenie na początku na jakim stylu tobie zależy. Po nawinięciu wałków, włosy zostają nasączone płynem do trwałej, który przerywa dotychczasowy układ wiązań we włosie odpowiedzialny za kształt łodygi. Po odczekaniu 20-30 minut wypłukuje się płyn i włosy są gotowe do nadania im nowego kształtu. Wykonuje się to za pomocą płynu utrwalającego, którym pokrywa się włosy na wałkach. Po odpowiednim czasie stylista sprawdza na jednym wałku stopień utrwalenia skrętu i podejmuje decyzję, czy efekt jest już osiągnięty czy należy dać produktowi kolejną minutę. Gdy skręt jest już gotowy płyn zostaje wypłukany, wałki ściągnięte a włosy umyte. Na koniec włosy zostaną wystylizowane tak, żeby zobaczyć jak loki się układają. Należy pamiętać, że włosy kręcone najlepiej układają się gdy fryzura jest cieniowana, dlatego jeśli nosisz cięcie na prosto możliwe, że będzie trzeba zdecydować się także na usługę strzyżenia.

Trwała ondulacja w Hair Me Up

W wyniku coraz częstszych zapytań naszych klientów, w Hair Me Up również wprowadziliśmy do naszej oferty trwałą. Wykonuje ją nasza starsza stylistka Ania Śliwa, która ma już na swoim koncie lata doświadczenia za fotelem, w tym przy wykonywaniu zabiegów trwałej ondulacji. Jak umówić się do nas na trwałą? Nie znajdziecie tego zabiegu bezpośrednio na Booksy, ponieważ pierwszym krokiem będzie umówienie się na konsultację podczas której Ania sprawdzi stan włosa, omówi wasze oczekiwania względem efektu, przedstawi możliwości techniczne oraz ustali ostateczną cenę zabiegu. Cena tej usługi zależy od takich czynników jak długość włosów, ich gęstość oraz ilość wałków do nawinięcia. Na konsultację możecie umówić się poprzez Booksy, telefonicznie czy pisząc do nas. Po konsultacji już z Anią ustalicie dogodny termin oraz jaka ilość czasu jest potrzebna na zabieg. Ania doradzi wam również czy konieczne będzie strzyżenie oraz opowie jakiej pielęgnacji będą wymagać włosy po zabiegu

Wybierając się na trwałą ondulację załóżcie ubranie, którego nie będzie wam szkoda jeśli przypadkowo ulegnie zniszczeniu w kontakcie z płynami. Oczywiście fryzjer założy na was ochronne pelerynki, natomiast produkty używane przy tym zabiegu są bardzo lejące się i wystarczy drobne niewłaściwe uniesienie głowy by kropelka spłynęła gdzieś gdzie nie powinna.

Pielęgnacja włosów po zabiegu trwałej

Włosy po trwałej będą wymagać innej pielęgnacji oraz stylizacji niż dotychczas. Loki zawsze potrzebują więcej nawilżenia i dociążenia, a po samym zabiegu także regeneracji co oznacza dobór odpowiednich kosmetyków. Do codziennej pielęgnacji polecamy szampon i odżywkę z linii LOVE białe od Davines. Do okresowej regeneracji świetnie sprawdzi się seria Nourishing Naturaltech. Natomiast jeśli chodzi o stylizację, loki lubią być potraktowane kremami do stylizacji, które zdefiniują skręt jak te od Evo – Liquid rollers, który da naturalniejszy efekt lub Total Recoil, który mocniej sklei włosy. Pamiętaj, że kręcone włosy najlepiej jest suszyć przy pomocy dyfuzora lub pozwolić im wyschnąć samym.

Jeśli nie wiecie po jakie kosmetyki sięgnąć po trwałej ondulacji możecie porozmawiać o tym z nami podczas wizyty w salonie lub napisać do nas, chętnie doradzimy i podeślemy odpowiednie produkty. Wszystkie nasze produkty znajdziecie w sklepie internetowym Hair Me Up.