20.02.2024
pielęgnacja

Od czasu do czasu słyszymy od naszych Klientek, że zależy im na produktach do włosów, które są delikatne, nie podrażniają, nie zawierają zbędnych dodatków, mają prosty skład WIĘC stosują szampony dla dzieci. Przeżywamy wtedy małe chwile grozy i uświadamiamy sobie, że musimy sobie co nieco wyjaśnić. W związku z tym dziś serwujemy Wam solidną porcję informacji na ten temat, bo chcemy byście mogły wybierać kosmetyki do włosów świadomie.

JAKA JEST PODSTAWOWA RÓŻNICA MIĘDZY SZAMPONEM DLA DOROSŁYCH, A TYM DLA DZIECI?

Pierwsze co przychodzi na myśl gdy pada hasło “szampony dla dzieci” to fakt, że te produkty nie szczypią w oczy, więc dzieci się nie denerwują podczas mycia. I to jest moment w którym odpowiemy sobie na pytanie dlaczego jest to możliwe i jakie są z tego wnioski. Mianowicie jest to głównie zasługa innego pH produktu. Szampony dziecięce mają je na poziomie 7 lub trochę wyższym. Wynika to z tego faktu, że skóra dziecięca ma odczyn bardziej zasadowy od skóry dorosłego, oraz, że jest to pH łez, w związku z tym w kontakcie z błoną oka nie następuje podrażnienie i uczucie pieczenia. Skóra głowy dorosłego jest bardziej kwaśna, ma pH na poziomie ok. 5,5, natomiast łodyga włosa ma zaledwie 3,6 (dlatego odżywki do włosów są zazwyczaj o wyższej kwasowości niż szampony). Jest to olbrzymia różnica względem poziomu 7, jaki mają produkty dla dzieci.

CO TO WŁAŚCIWIE OZNACZA?

Dla samych włosów oznacza to rozchylenie łuski, co powoduje wrażenie szorstkości i matowości, a także naraża włos na zniszczenia mechaniczne oraz na przesuszanie wewnętrznych warstw włosów. Produkty o odczynie kwasowym domykają łuskę, co pozwala na zachowanie ich w lepszej kondycji i nadaje kosmykom ładny wygląd. Jeśli chodzi o skórę głowy, zbyt wysoki odczyn używanego produktu może powodować podrażnienia, a także nasilać powstawanie łupieżu, ponieważ pH zasadowe sprzyja namnażaniu mikroorganizmów. Długotrwałe stosowanie produktu o wysokim pH może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry czy zapalenia mieszków włosowych. 

A TERAZ TROCHĘ O TECHNOLOGII CHEMICZNEJ…

Kolejną istotną różnicą jest sama budowa chemiczna szamponów zwykłych i tych dla dzieci, zbudowane są one bowiem na bazie różnych środków powierzchniowo czynnych. Środki powierzchniowo czynne mają za zadanie umożliwić zmycie sebum, poprzez zmieszanie ze sobą niemieszalnych zazwyczaj składników – wody i tłuszczu. Jednak ze względu na różne ładunki, jakie mogą nosić SPC, wyodrębnia się kilka ich grup. I tak w szamponach dla dorosłych stosuje się anionowe środki, które charakteryzują się mocnym pienieniem i wysoką skutecznością w usuwaniu tłuszczy. Z kolei w tych dla dzieci zastosowane są SPC amfoteryczne, które mniej się pienią, nie podrażniają błon śluzowych lecz mają mniejsze działanie myjące.

JAKIE TO NIESIE ZA SOBĄ SKUTKI?

Te właściwości również wpływają na to, że szampon jest delikatny i nie podrażnia oczu. Pomyślmy jednak co może się dziać ze skórą głowy, która przez długi czas jest myta produktem o słabych właściwościach myjących. Warstwa łoju powiększa się, pory i mieszki włosowe się zapychają, a skóra nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu… Za rogiem już czeka na nas choroba skóry głowy gotowa do zadomowienia się. Ponadto szampony dla dzieci nie są w stanie domyć produktów do stylizacji, które obciążają włosy i przyspieszają przetłuszczanie się, włosy są więc wiecznie przyklapnięte. Nie mówiąc już o utrzymywaniu brudu na głowie. Amfoterycznie SPC nie będą wypłukiwać też silikonów z łodygi włosa. Ich nagromadzenie będzie blokować działanie środków koloryzujących lub rozjaśniacza, ponieważ cząsteczki barwnika nie będą mogły dostać się pod łuskę. W takim przypadku nasza wymarzona koloryzacja może po prostu się nie udać. Wyobraź to sobie, 4 godziny u fryzjera na nic! Ponadto, silikony będą blokować drogę również składnikom odżywczym, przez co właściwe nawilżenie łodygi będzie niemożliwe. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Anna | Trycholog | Warszawa | Gdynia (@anna_janaszek_trycholog)


PODSUMOWUJĄC

Ostatnią kwestią, która przemawia za zostawieniem szamponów dla dzieci dzieciom, jest ubogi skład tego rodzaju produktów. Producenci dodają do nich jedynie niewielkie ilości składników nawilżających, regenerujących czy witamin, by ograniczyć prawdopodobieństwo podrażnienia. Natomiast skóra i włosy dorosłego ich potrzebują by zdrowo rosnąć, nie wypadać i by się nie przesuszać. Czasem więc lepiej nie kombinować za dużo i korzystać z dedykowanych nam szamponów a w razie problemów, skonsultować się z trychologiem, dermatologiem lub farmaceutą. 

My toast za zdrowie Waszych włosów wzniesiemy dziś bardzo delikatnym szamponem Normal Persons od Evo.