20.02.2024
pielęgnacja

Równowaga PEH to pojęcie, z którym mamy do czynienia już od dłuższego czasu. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy – PEH to skrót od proteiny, emolienty i humektanty. Znajdziecie je między innymi w odżywkach. A odżywka idealna? To taka, która dostarczy Wam wszystkich trzech komponentów.

Przyjrzyjmy się bliżej tym trzem składnikom

Ważna rzecz na początek – każda z tych substancji powinna być zawarta w kosmetyku w odpowiednich proporcjach.

  • proteiny (inaczej białka) budują włosy, a głównym elementem budulcowym kosmyków jest keratyna
  • emolienty otaczają włosy, tworzą warstwę zapobiegającą utracie wody
  • humektanty nawilżają włosy – wnikają głęboko we włosy i przeciwdziałają ich przesuszaniu

Zastanówmy się, co się dzieje, gdy danego składnika brakuje we włosach

PROTEINY

Jeśli masz włosy farbowane, rozjaśniane i/lub wysoko porowate, musisz pamiętać o tym, że będą one potrzebować sporo protein. Jeśli Twoja fryzura jest oklapnięta, matowa – może to oznaczać, że brakuje Ci składników budulcowych, które nadałyby włosom objętości. Wspomniałyśmy o keratynie, ale w kosmetykach poszukuj protein takich jak: elastyna, kolagen i aminokwasy (cegiełki budulcowe białek).

HUMEKTANTY

Bez humektantów nasze włosy będą zwyczajnie przesuszone i bez życia. W swoich kosmetykach do pielęgnacji możesz poszukać kwasu hialuronowego, miodu, gliceryny lub aloesu – to one nawilżą i zadbają o każdy włos.

EMOLIENTY

Jeśli częściej niż rzadziej zdarza Ci się mieć naelektryzowane kosmyki po ściągnięciu swetra przez głowę, to może oznaczać, że brakuje Ci emolientów. Jest jednak ale. Emolienty mogą pomóc w elektryzowaniu się, jednak ich nadmiar może zaszkodzić i sprawić, że będziemy chodzić z tłustą głową. Jak ze wszystkim – tutaj również trzeba zachować balans. Czego szukać na etykiecie kosmetyków? Przykładem emolientów są oleje, alkohole tłuszczowe, masła i lanolina.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez HAIR ME UP (@hairmeup.krakow)

Zbierzmy to wszystko w całość

Znasz już mniej więcej cechy każdego ze składników trójcy PEH, ale nie oznacza to, że w zależności od sytuacji na głowie, masz na nią nakładać 3 różne odżywki, a tym bardziej lecieć do najbliższej drogerii zaopatrzyć się w cały zestaw 😉

Sprawdź swoje kosmetyki, odkryj jakie składniki się w nich znajdują i zastanów się – zaopatrzona w wiedzę od nas, jak mogą wpływać na kondycję włosa. Świadome czytanie etykiet jest tutaj bardzo ważne. Jeśli pamiętacie nasz artykuł o surowcach kosmetycznych, to pewnie pamiętacie, że wspominałyśmy o aplikacjach, które pomagają w czytaniu etykiet – jedna z nich.  Obserwuj swoje włosy po zastosowanych kosmetykach, zastanów się, czy po danej odżywce były bardziej lejące się, czy może szala przechyliła się w kierunku suchych kosmyków.

Jaka jest konkluzja ze strony naszego fryzjerskiego grona? 

W Hair Me Up chcemy obalać mity/nieprawidłowości, które pojawiają się w sieci. Dlatego stoimy na straży Waszego portfela i przekazujemy Wam radę. W dobrze skomponowanym produkcie powinna być zachowana idealna równowaga PEH dla danego typu włosa, nie trzeba mieć 3 różnych odżywek. Wybierajcie mądrze, a w razie czego – pytajcie nas 😉