24.04.2024
o włosach

Czym różni się koloryzacja od refleksów? Refleksy a balejaż? Co to jest tonowanie…? Czy te dylematy przyprawiają Cię o zawrót głowy gdy próbujesz umówić się na wizytę do fryzjera? Jeśli tak, to rozumiemy cię, bo tych usług związanych ze zmianą koloru jest naprawdę sporo i można się w tym pogubić, szczególnie, że pomiędzy salonami ich nazewnictwo też czasem się zmienia. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy ostatecznie rozwiać wątpliwości na temat tego czym są te wszystkie usługi w naszym salonie i jak właściwie umówić się na wizytę na kolor w Hair Me Up.

Na wstępie warto zaznaczyć, że wszystkie poniższe usługi (z wyjątkiem uzupełnienia odrostu i tonowania) zawierają w sobie strzyżenie gratis i nie trzeba go dodawać przy umawianiu wizyty.

Koloryzacja jednolita

Koloryzacja globalna, wykonana przy pomocy farby permanentnej lub/i pół permanentnej nazywana jest koloryzacją jednolitą na włosach długich lub krótkich. Służy ona nadaniu koloru wszystkim włosom bez rozjaśniania. Zazwyczaj jest to pokrycie farbą odrostu i odświeżenie koloru na długościach przy użyciu farby lub tonera. 

Koloryzacja jednolita + refleksy

Jest to rozwinięcie poprzedniej usługi o dodanie na długości włosów refleksów. Odbywa się to w ten sposób, że w pierwszej kolejności nakładamy farbę na odrost a następnie dodajemy kilka refleksów w czasie, który farba potrzebuje do działania. W związku z tym trzeba mieć świadomość, że pojaśnień nie będzie u samej nasady, ponieważ znajdowała się tam farba. Natomiast ze względu na krótki czas jaki stylista ma na nałożenie rozjaśniacza, efekt rozjaśniania na pewno będzie bliższy refleksom niż balejażowi. Jeśli najważniejsze jest dla Ciebie mocniejsze pojaśnienie włosów, polecamy umówić się na osobną usługę rozjaśniania. 

Uzupełnienie odrostu

Szybka koloryzacja pozwalająca na pozbycie się odrostu. Jest to usługa dedykowana klientkom, które mają już u nas ustalony kolor, który często odświeżają na odroście i nie potrzebują za każdym razem przychodzić na pełną wizytę z pokrywaniem długości i strzyżeniem. Podczas tej usługi jest jedynie pokrywany na odrost a następnie wykonane zostaje modelowanie włosów. Dzięki temu usługa ta jest krótsza i ma niższą cenę.

Rozjaśnianie z wolnej ręki i na folii

Zanim przejdziemy do omawiania kolejnych rodzajów usług, musimy poruszyć temat technik rozjaśniania, ponieważ zauważyliśmy, że często bywa on powodem umawiania się na wizyty niezgodnie z oczekiwaniami. 

Rozjaśnienie wykonuje się na dwa główne sposoby – z wolnej ręki i na folii. W zależności od wybranej techniki osiąga się różne efekty i mają one inny wpływ na kondycję włosa.
Rozjaśnianie z wolnej ręki polega na malowaniu rozjaśniaczem po paśmie nieregularnych linii, które dają naturalny efekt. Pasmo po pokryciu pozostawia się na wolnym powietrzu lub oddziela się je za pomocą pianek lub folii streczowej, która wygląda tak:

Niech obecność tej przezroczystej folii was nie zmyli, to nadal jest technika z wolnej ręki. Dzięki takiemu pozostawieniu produktu w kontakcie z powietrzem, reakcja zachodzi łagodnie co powoduje mniejsze uwrażliwianie włosa niż w przypadku zamykania go w folii aluminiowej, która wygląda tak:


Jednocześnie bez tego zamknięcia nie jesteśmy w stanie tak mocno podjaśnić koloru, dlatego metoda z wolnej ręki sprawdzi się, jeśli lubisz naturalne blondy lub po prostu chcesz rozświetlić swój kolor włosów. Ten sposób rozjaśniania, dzięki nieregularnym pociągnięciom pędzla, powoduje, że pomimo upływu czasu nie pojawia się nam wyraźna linia odrostu. Dlatego takie koloryzacje można odświeżać rzadziej, raz na pół roku czy nawet raz do roku, przychodząc w międzyczasie co najwyżej na tonowanie.

Rozjaśnianie na folii to pokrywanie całego pasma rozjaśniaczem i okrywanie go z obu stron kawałkami folii aluminiowej. Rozjaśnienie można wtedy podciągnąć wyżej i włożyć go więcej niż pracując z wolnej ręki. Więc jeśli kochasz blond i zawsze chcesz osiągnąć najjaśniejszy możliwy kolor albo masz ciemną bazę a chciałabyś mieć pojaśnienia w chłodniejszym odcieniu to jest to technika dla Ciebie. Taką koloryzację można ponawiać już po 3-4 miesiącach, ale przy mniejszym odroście ciężko będzie pracować styliście.

Refleks a balejaż z wolnej ręki

Czym różni się refleks od balejażu? Technika nakładania rozjaśniacza jest podobna, natomiast główną różnicą jest ilość włożonych pasm z rozjaśniaczem. Przy refleksie będzie to stosunek 30-40% rozjaśnienia do reszty twoich naturalnych włosów.

Natomiast przy balejażu będzie to już 60-70% rozjaśnienia.

W związku z tym usługa balejażu zawsze będzie delikatnie dłuższa niż refleksu. Jeśli nie wiesz, czy efekt, który Ci się podoba to jedno czy drugie, lepiej zarezerwuj czas na balejaż, stylista wtedy na pewno zdąży ze swoją pracą a najwyżej zmienicie nazwę i cenę usługi już w salonie.
Pamiętaj, że integralną częścią rozjaśniania jest tonowanie i wchodzi ono w czas usługi i jego cenę, nie trzeba więc rezerwować farby + refleksy, by mieć stonowane włosy.

Balejaż na folii

Podczas wykonywania balejażu na folii fryzjer wybiera pasmo po paśmie włosy, które będą wkładane w folie oraz te, które pozostaną nierozjaśnione. Po wybraniu separacji, wybierana jest z niej ostateczna ilość włosów, która zostanie pokryta rozjaśniaczem. Nie rozjaśnia się wszystkich włosów w paśmie by osiągnąć płynne połącznie koloru z bazą klienta. To odseparowanie jest wykonywane przy pomocy jednej z kilku technik takich jak szydełkowanie, tapirowanie czy przy użyciu specjalnego grzebienia. Stylista wybiera jedną z nich w zależności od potrzeb. Proces nakładania folii jest stosunkowo czasochłonny, dlatego lepiej nastawić się na dłuższą wizytę. 

Jeśli nie wiesz, czy efekt, który chcesz osiągnąć to już rozjaśnianie na folii czy jeszcze z wolnej ręki, skonsultuj się z nami lub umów się na usługę do stylisty, który na foliach pracuje, będzie on mógł wtedy dobrać odpowiednią technikę podczas wizyty lub połączyć obie.

Airtouch

Airtouch można nazwać kolejną techniką w balejażu na folii, którą wyróżnia sposób separowania włosów do rozjaśniania. Robi się to przy pomocy strumienia powietrza z suszarki, którym wydmuchuje się z pasma krótsze włosy, takie jak baby hair czy te ułamane. Dzięki temu te najdelikatniejsze włosy są oszczędzane i tworzą one bardzo płynne połączenie z tymi rozjaśnionymi. Ta technika pozwala na największe złagodzenie linii odrostu w porównaniu do innych technik na folii. 
Airtouch to najbardziej czasochłonny sposób pracy, dlatego jego cena jest ujęta w widełkach i ustalana indywidualnie (w oparciu o ilość i długość włosów), tak samo jak czas do zarezerwowania na usługę.

Dekoloryzacja – rozjaśnianie globalne

Za pomocą dekoloryzacji osiągamy rozjaśnienie całych włosów i ich jednolity kolor. Można tę usługę porównać do koloryzacji jednolitej, z tą różnicą, że tu jak farba jest nakładany rozjaśniacz, a następnie wymagane jest tonowanie dla uzyskania ostatecznego odcienia. Dekoloryzację wykonuje się dla maksymalnego i równego rozjaśnienia na włosach naturalnych lub na włosach farbowanych dla całościowego podjaśnienia w celu przejścia na koloryzację kilka tonów jaśniejszą. Warto pamiętać, że jest to zabieg dosyć obciążający dla naszych kosmyków a przy rozjaśnianiu naturalnych włosów do blondu, wymagający częstego odświeżania, ponieważ już po kilku tygodniach widoczny jest odrost. Niemniej jednak tylko dekoloryzacja, w przeciwieństwie do farby, pozwala na uzyskanie chłodnego odcienia blondu przy koloryzacji globalnej.

Tonowanie

Tonowanie jest etapem każdego zabiegu rozjaśniania i czasem także koloryzacji jednolitej. Samo w sobie jednak daje efekty, które wypłukują się z czasem ze względu na zastosowania farb pół permanentnych, zwanych tonerami. Dlatego pomiędzy pełnymi wizytami można wybrać się na samo tonowanie w celu odświeżenia koloru, gdy ten się już ociepli lub się podjaśni. Włosy po wytonowaniu będą również bardziej błyszczące, dzięki czemu fryzura otrzyma powiew świeżości. Ta usługa jest dla również ciebie gdy chcesz chwilowo zmienić odcień włosów lub je odrobinę przyciemnić by na przykład sprawdzić jak czujesz się w innym kolorze lub nie chcesz się zmagać z kreską odrostu jak przy koloryzacji permanentnej. Tonowanie jest szybkim zabiegiem koloryzacji, można go połączyć z wizytą na strzyżenie czy pielęgnację lub skorzystać z niego oddzielnie jako usługa z modelowaniem.